

Na skróty

Publiczna // Prywatna
Coraz więcej Polaków zadaje sobie pytanie: która służba zdrowia jest lepsza: publiczna czy prywatna?
Publiczna służba zdrowia oferuje usługi, które w powszechnej opinii uważane są za darmowe. W rzeczywistości jednak, każdy podatnik odprowadzając obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaci za usługi publicznej służby zdrowia. Ponadto W 2008 roku każdy Polak dopłacił do leczenia średnio 737 zł. Zatem bezpłatna służba zdrowia to już fikcja - wynika z szacunków portalu Money.pl.
Dlaczego publiczna służba zdrowia działa gorzej niż prywatna?
Publiczna służba zdrowia to służba państwowa. Zakłady opieki zdrowotnej często są sytuowane z pominięciem kryteriów rynkowych - czyli nie tam, gdzie rzeczywiście występuje popyt na usługi zdrowotne (a więc zapotrzebowanie pacjentów). Ponadto, publiczna służba zdrowia jest często źle zarządzana. Wielu dyrektorom publicznych placówek brakuje niezbędnej wiedzy do zarządzania przedsiębiorstwem, jakim jest np. szpital. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest często ogromne zadłużenie takich szpitali, które pokrywane jest dodatkowo (oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne) z naszych podatków.
Czy dążenie do zysku obniży "koncentrację na pacjencie i oferowanych usługach"?
Zdecydowanie NIE! Musimy pamiętać, że bez pacjentów (inaczej klientów) prywatna placówka nie będzie mieć dochodów, a bez wysokich standardów leczenia, profesjonalnej i miłej opieki nie będzie konkurencyjna wobec innych ośrodków i nie będzie przyciągać klientów – inaczej mówiąc będzie tracić zamiast zyskiwać.
Ośrodek publiczny natomiast bazujący wyłącznie na publicznych pieniądzach (finansowanie wyłącznie z budżetu państwa) koncentruje się tylko na obsłudze pacjenta, a dodatkowe środki generować może wyłącznie minimalizując koszty, a więc oszczędzając na swojej usłudze – inaczej mówiąc oszczędzając na nas, pacjentach.
Podsumowując:
Jak generują zyski poszczególne ośrodki medyczne?
PRYWATNA SŁUŻBA ZDROWIA |
PUBLICZNA SŁUŻBA ZDROWIA |
Poprzez podnoszenie jakości oferowanych usług i przyciąganie nowych pacjentów |
poprzez cięcie kosztów i oszczędności na pacjencie |
PBS DGA przeprowadził sondaż na temat służby zdrowia:
korzystania z prywatnych usług medycznych i porównania
ich z dostępnymi w publicznych placówkach ochrony
zdrowia. Badanie zleciła firma On Board PR - ECCO
Network.

źródła informacji:
http://www.pbsdga.pl
http://www.for.org.pl
>>> Zapisz się już teraz <<< Do góry // Główna